Çöp toplama kampanyası

Eylem: Daha az atık, daha fazla yaşam alanı Çöp gitmeli!

Cuma, 5.11.2021
 
Doğamızın çöpe atması flora ve fauna için önemli bir sorundur. Sadece Alman nüfusu 2019 yılında yaklaşık 6,3 milyon ton plastik atık üretti (Gesellschaft für Verpackungsmarktforschung 2020). Almanya’da ambalaj atıkları doksanlı yıllardan bu yana iki kattan fazla arttı. Plastik, iklim değişikliğine hem yığınlar halinde ayrışmasında hem de yanmasında katkıda bulunur. Bununla birlikte, özellikle, çok büyük bir kısmı doğada ve her şeyden önce sularımızda ve bu yolda okyanuslarda uçuş plastiği ile sona erer. Orada, atıklarımızın dönüştüğü plastik ve özellikle mikroplastikler ekosistemlere büyük zararlar vermektedir.
 
Fridays for Future, Müll &Umwelt e.V., Fürth’teki BUND Naturschutz e.V. ve Bluepingus e.V. Fürth ile birlikte bir temizlik kampanyası başlatıyoruz. Gelin ve çöpleri bizimle toplayın ve bu kirliliği azaltmanın nasıl mümkün olabileceğini öğrenin: kendi günlük yaşamınız boyunca, okulda siyasi katılım ve eğitim yoluyla.
Türkçe konuşamıyoruz ama birlikte çöp toplamak için çok fazla kelimeye gerek yok!
 
Toplantı noktaları:
15:00 #Siebenbogenbrücke: Grup 1, Badsteg’deki barbekü alanında toplandı
15:00 #Dreiflüssedreieck: Grup 2, Üç Nehir Üçgeni’nde toplanıyor
15:00 #Umweltladen Fürth (Mohrenstraße 2, 90762 Fürth): Grup 3 rıhtımda toplar ve Grup 4 şehirde toplar (Theaterstaße // Rosenstraße // Mathildenstraße)
15:00 #Stadtparkcafé (Engelhardtstraße 20 Fürth): Grup 5 şehir parkında toplanıyor Lütfen eldiven veya bahçe eldiveni getirin!
 
Ve bir veya daha fazla genel amaçlı tutucunuz varsa, lütfen yapın!
 
 
Topladığımız çöpler fotoğraflanıyor ve üç işte bir şekilde yayınlanıyor. Saat 16:.m’te şehir merkezinde yoldan geçenler için bir ses performansı gerçekleşecek: Fotoğraflanan her çöp parçası anlatılıyor ve böylece mağduriyetlerden haberdar ediliyor. Bunun arka planı, çöplerin rahatsız edici doğasını duygusal olarak taşıyan bir ses halısıdır.
 
Müzik: Oliver Weber // Okuma: Katrin Valentin ve Irmela Müller // Dans: Edda Lang

 
Aynı zamanda, bilgi panolarında kendinizi bilgilendirme fırsatı vardır ve israfı önlemenin yolları ve topraklarımızın çöpünün boyutu ve etkileri hakkında durur. Mikroplastiklerin doğal döngülere neler yaptığını açıklamakla kalmıyor, aynı zamanda günlük yaşam için pratik ipuçları da veriyoruz: Düşük plastikli bir günlük yaşam nasıl başarılı olabilir? Ve son olarak, siyasi zorlukları ele almak her zaman önemlidir: Belediyemize ve devletimize nihayet anlamlı düzenlemeleri hayata geçirmeleri çağrısında bulunmaktadır.